پایه منبت

پایه منبت | منبت آریا

پایه منبت

پایه منبت و حقایقی در مورد آن

پایه منبت

اگر مطالب قبلی ما در وبلاگ منبت آریا را دنبال کرده باشید، مطالبی در مورد منبت آماده و فروش آنها گذاشته‌ایم که لازم است برای تکمیل آنها به پایه منبت و نحوه استفاده از آنها بپردازیم. منبت‌های آماده در شکل ها و در طرح‌های مختلفی آماده می‌شوند که هر کدام از آنها در قسمتی از یک محصول چوبی به کار گرفته می‌شود.

همانطور که تاج منبت در قسمت بالایی سرویس مبلمان یا قاب‌های چوبی به کار گرفته می‌شود، پایه منبت نیز به عنوان پایه میز و موارد مشابه آن به کار برده می‌شود. قبل از اینکه بخواهیم وارد این بحث شویم و آنها را به طور کامل بررسی کنیم، توصیه می‌کنم که حتماً به پایه‌های استفاده شده در صندلی‌های سرویس مبلمان منزل یا در پایه‌های میز ناهارخوری خود نگاهی بیندازید و ببینید که به چه شکلی بر روی آنها حکاکی صورت گرفته است.

پایه منبت چیست؟

پایه منبت را می‌توان به عنوان یک پایه چوبی تعریف کرد که به صورت جداگانه عملیات منبت کاری بر روی آن صورت گرفته است و امکان چسباندن و نصب آن بر روی وسایل مختلف فراهم است. البته توجه داشته باشید که این قطعات صرفاً برای پایه میز یا صندلی ساخته نمی‌شوند و حتی به‌عنوان ستون نیز به کار برده می‌شوند که در انتهای متن به برخی از کاربردهای آنها خواهیم پرداخت.

اما به طور کلی، این پایه‌ها به صورت قطعه چوب‌های باریک و بلندی هستند که توسط دستگاه‌هایی مانند سی ان سی و روتور چوب، سطح آنها برش داده شده و الگوهای مختلفی بر روی آنها ایجاد می‌شود. پایه‌های منبت کاری شده به طور وسیعی در دکوراسیون کلاسیک و سرویس‌های مبلمان سلطنتی به کار گرفته می‌شوند.

نحوه برش و آماده سازی پایه منبت

برش و آماده سازی پایه منبت همانند استفاده معمولی از دستگاه‌های منبت کاری است که به کمک آن‌ها می‌توان الگوهای مختلفی را ایجاد کرد. این دستگاه‌ها که معمولاً در مدل‌های مختلفی مانند چهار کله، ۸ کله، ۱۲ کرده و غیره در بازار وجود دارند، زمینه برش همزمان چند قطعه کار را فراهم می‌کند.

کاربر ابتدا با توجه به سفارش‌های موجود، اندازه طول و عرض قطعه کار را آماده می‌کند و آنها را در قسمت میز دستگاه قرار می‌دهند. ابتدا به کمک نرم افزار طراحی، الگوی مورد نظر خود را آماده کرده و به صورت یک فایل در اختیار نرم افزار کنترل قرار می‌دهد. در نرم افزار کنترل و با استفاده از ابزار کنترلر، اپراتور مشخص می‌کند که دستگاه با چه وضعیتی حرکت کند و تا چه زمانی کار خود را ادامه دهند.

بنابراین به صورت همزمان تمامی ابزارهای برشی کار خود را انجام داده و با توجه به تعداد کلگی دستگاه، تعداد مشخصی پایه منبت آماده می‌شود که معمولاً نیازی به انجام اصلاح و خاصی ندارد. شاید بزرگترین نقطه قوت این دستگاه‌ها را هم این مورد عنوان کرد که قطعه کار پس از پایان کار دستگاه، آماده عرضه به بازار است و نیاز به انجام فرآیندهای خاصی بر روی آنها نیست.

فروش پایه منبت

فروش پایه منبت به دو صورت عمده فروشی و تک فروشی انجام می‌شود. عمده فروشی آنها توسط شرکت‌ها و کارگاه‌های بزرگ صورت می‌گیرد که محصولات خود را به کارگاه‌های کوچک‌تر می‌فروشند و از آنها برای تولید سرویس‌های مختلف استفاده می‌شود. اگرچه این کارگاه‌های بزرگ ممکن است مستقل به تولید وسایل مختلفی مشغول شوند، اما عمده فعالیت آنها به فروش پایه منبت اختصاص می‌یابد.

فروش تکی پایه منبت توسط کارگاه‌های کوچک و نجاری‌ها انجام می‌گیرد. فروش تکی برای افراد عادی و کسانی که سرویس‌های چوبی می‌خرند بسیار مهم است و در صورت صدمه دیدن محصولات خریداری شده، می‌توانند آنها را تعمیر کنند. این شیوه برای نجاری‌هایی که تعمیر وسایل منزل را نیز انجام می‌دهند، مناسب است.

قیمت پایه منبت

برای اینکه بتوانید درک درستی از قیمت پایه منبت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم که حتماً چند سایت، از جمله منبت آریا ، را ببینید و قیمت‌های آنها را مقایسه کنید. در حقیقت به ندرت می‌توان دوسایت یا کارگاه پیدا کرد که قیمت‌های آنها مشابه باشد و معمولاً در حد جزئی نیز با هم متفاوتند. اما دلیل این موضوع چیست؟

قیمت پایه منبت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها ثابت و برخی نیز متغیر هستند. به عنوان مثال، قیمت چوب و قیمت مواد استفاده شده در آن‌ها، مانند جلا، ثابت است. اما حالا به قیمت‌های متغیر توجه کنید، هزینه کارگر و کارمزد، هزینه طراحی الگو و پیچیدگی آن، روش‌های انجام کار و مدل دستگاه. می‌بینیم که این فاکتورهای متغیر به راحتی می‌توانند قیمت پایه منبت را تغییر دهند و به همین دلیل قیمت ثابتی برای آنها ذکر نمی‌شود.

کاربرد پایه منبت

همانطور که در ابتدای متن نیز ذکر شد، پایه منبت در بخش‌های مختلفی به کار برده می‌شود و تنها به عنوان پایه کاربرد ندارد. اگرچه بیشترین کاربرد آنها در مورد میز و صندلی دیده می‌شود، اما نمونه‌های دیگری از آن‌ها نیز وجود دارد که برخی از آنها در زیر فهرست شده است:

  • پایه میز
  • پایه سر راهی
  • تیرک خراطی
  • ستون
  • ستون جزیره

با توجه به موارد فوق می‌توان ادعا کرد که در بسیاری از بخش‌های منزل می‌توان نمونه‌های مختلفی از آنها دید و به زیبا سازی دکوراسیون داخلی کمک می‌کند. در این مطلب به شکل کلی به بررسی پایه منبت و اطلاعاتی در مورد آنها پرداختیم؛ اما اگر با ابهام بیشتری مواجه هستید و به سؤالات شما پاسخ داده نشده است؛ با کارشناسان ما در فروشگاه منبت آریا در تماس باشید.

 

کلمه کلیدی: پایه منبت

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل