منبت چوبی

منبت چوبی | منبت آریا

منبت چوبی

کلیاتی در مورد منبت چوبی و کاربرد آن

منبت چوبی

اگر واژه‌هایی مانند منبت آماده، قطعات منبت، سرستون منبت کاری شده، تاج منبت یا منبتی چوبی را در اینترنت سرچ کنید، مطمئناً با قطعات چوبی جالبی مواجه خواهید شد که قبلاً تصور خاصی در مورد آنها نداشتید. این موضوع از این لحاظ می‌تواند جذاب باشد که این قطعات چوبی تقریباً در بسیاری از وسایل منزل به کار گرفته شده اند و ما در طول روز کمترین توجه را به عنوان ها نشان می دهیم. این در حالی است که بخش مهم زیبایی منزل و دکوراسیون، به عهده همین منبت های آماده است که به شکل های مختلفی طراحی شده اند که در نهایت مورد پسند شما یا طراح دکوراسیون منزل شما قرار گرفته است. زمانی که برای خرید سرویس مبلمان منزل یا حتی انتخاب کابینت آشپزخانه به یک کارگاه یا فروشگاه مراجعه می کنید، بعد از انتخاب چوب و طرح کلی آن، وارد جزئیات آنها می‌شوید که در اینجا منبت چوبی نقش خود را ایفا می‌کند. بله! باید این حقیقت را بپذیرید که سطح تمامی کابینت ها یا سرویس مبلمان منزل منبت کاری نشده است و بیشتر آنها از منبت چوبی استفاده شده است. حالا اجازه دهید که آنها را به شکل کلی تری مورد بررسی قرار دهیم.

منبت چوبی چیست؟

منبت چوبی یک قطعه چوب معمولی است که با استفاده از دستگاه های حکاکی و منبت کاری، بر روی آنها نقش و نگارهایی به وجود آمده است که برای تزیین و زیباسازی وسایل چوبی به کار برده می شود. منبت های چوبی و قطعات منبت های آماده بسیار وسیع هستند و کاربردهای آنها تنها به چند وسیله یا چند بخش محدود نمی‌شود. از سر ستونهای چوبی بگیریم، تا تاج منبت استفاده شده در قاب های چوبی و مبلمان، تا پایه منبت و ستون های چوبی در نرده ها تنها نمونه هایی از استفاده از منبت چوبی هستند. اندازه و ابعاد این منبت ها به صورت استاندارد از پیش تعیین می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه های سی ان سی روتاری، سطح آنها منبت کاری می شود.

 

چرا منبت چوبی؟

اگر با دقت بیشتری به وسایل منزل خود نگاه کنید، به احتمال زیاد در مورد چرایی استفاده از منبت چوبی به نتیجه خواهید رسید. منبت چوبی از لحاظ زیبایی و از لحاظ طراحی برای وسایل منزل بسیار مناسب است و می‌تواند یک نوع طراحی و نگرش سازگار همراه با دکوراسیون مدرن به وجود بیاورد. حتی برخی از شرکتها برای محصولات خود الگو های سفارشی استفاده می کنند که برای خانواده ها و وسایل منزل آنها جذابیت دارد. اما استفاده از منبت های چوبی برای شرکتهای تولید کننده نیز مناسب است. زیرا با وجود این قطعات، عملاً شرکت مورد نظر نیازی به انجام منبت کاری و خرید دستگاههای سی ان سی روتاری نخواهد داشت. این موضوع نه تنها از لحاظ شرایط کاری و استانداردهای محیط کار به آنها کمک می کند، بلکه از لحاظ اقتصادی نیز برای آنها مقرون به صرفه است. به عنوان مثال، سرعت تولید آنها افزایش می یابد، میزان تولید ضایعات در آنها کاهش می یابد، نیروی کمتری برای منبت کاری اختصاص می دهند و ساعت مفید برای تولید محصولات بالا می‌رود. همین دلیل استفاده از منبت چوبی از لحاظ مالی و اقتصادی نیز برای کارگاه ها مناسب است.

 

نحوه تولید منبت چوبی

بخش اصلی فرآیند تولید منبت چوبی توسط دستگاه سی ان سی روتاری انجام می شود و تقریباً دخالت انسان در آن را به حداقل می‌رسد. حالا اجازه دهید که برای درک بیشتر نحوه تولید آنها، روند کار با دستگاه های روتاری را معرفی کنیم. دستگاه های روتاری دارای یک نرم افزار طراحی هستند که اپراتور به کمک آنها الگوها و طرح های مختلفی را آماده می کند. این الگوها و طرح ها در فرمت قابل اجرا در اختیار نرم افزار دستگاه قرار می گیرند و اپراتور به کمک کنترلر، فرمانهای لازم را به دستگاه می دهد. با فعال شدن اسپیندل دستگاه و حرکت محورها، ابزارهای برشی شروع به حرکت کرده و قطعه چوب مورد نظر را برش می دهند. دستگاههای سی ان سی روتاری با تعداد کلگی مختلف در بازار وجود دارند که نمونه های چهار کله، شش کله، هشت کله و غیره از آنها در فروشگاه شرکت ماشین سازی آریا وجود دارد که با مراجعه به بخش محصولات می توانید انواع مختلف آنها را ببینید. بالا بودن تعداد کلگی در این دستگاه ها کمک می کند که تعداد بیشتری از قطعه کارها به صورت همزمان برش داده شود.

فروش منبت چوبی

فروش منبت چوبی ممکن است به صورت طرح های سفارشی و طرح های تکراری انجام شود. در حالت سفارشی، مشتری طرح و الگوی مورد نظر خود را در اختیار تکنسین دستگاه قرار می دهد و آنها با تغییرات لازم همان طرح و الگو را بر روی نمونه کار پیاده می‌کنند. با توجه به حجم کار مشتری و همچنین پیچیده بودن و الگوی آنها، ممکن است قیمت منبت چوبی بالاتر یا پایین‌تر از الگوهای تکراری باشد. اما کارگاههای تولید این منبت ها با توجه به سفارش های قبلی مشتریان و تجربه کاری خود در این زمینه، چند الگو را به صورت تکراری و با تعداد بالا منبت کاری می کنند و برای مشتریان بزرگ و کوچک خود ارسال می‌کند. استفاده از الگوهای تکراری برای کارگاههای منبت کاری راحت‌تر است و معمولاً در اغلب موارد قیمت آنها نسبت به الگوهای سفارشی کمتر است.

کاربرد منبت چوبی آماده

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، کاربرد منبت چوبی آماده تا حدود زیادی به اندازه و طرح آن بستگی دارد. به همین دلیل امروزه می‌بینیم که در بخش ها و وسایل مختلفی استفاده می شود.

  • تاج منبت در سرویس مبلمان، قاب های چوبی و کابینت ها؛
  • گل منبت در ساخت کمدهای چوبی و کابینت های ممبران؛
  • پایه منبت در صندلی و میز ناهارخوری و سرویس مبلمان منزل؛
  • ستونهای منبت کاری شده در کابینت ها، ستونهای تزیینی سالن ها و نرده های چوبی؛
  • ستونهای چوبی برای استفاده در وسایل مختلف مانند کابینت ممبران، نرده های چوبی، و کمد های چوبی.

این موارد تنها بخشی از کاربرد های منبت چوبی آماده به شمار می‌روند و  می‌توان در استفاده از آن ها خلاقیت به خرج داد و در بخش‌های دیگر منزل از آنها استفاده کرد.

 

کلمه کلیدی : منبت چوبی

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل