منبت آماده

منبت آماده | منبت آریا

منبت آماده

منبت آماده چیست و در چه بخش‌هایی کاربرد دارد؟

منبت آماده

اگر در مورد بسیاری از نجاری‌های کوچک که به دستگاه منبت کاری دسترسی ندارند، ولی در عین حال بر روی سطوح مختلف فرآیند منبت را انجام می‌دهند، دچار ابهام شده‌اید، باید بدانید که منبت آماده بسیاری از مشکلات آنها را برطرف کرده است. در مطالب قبلی وبلاگ منبت آریا به نقش دستگاه‌های منبت کاری در حوزه‌های مختلف پرداختیم و قابلیت‌های آن‌ها را به شکل‌های مختلف معرفی کردیم.

شاید فروش منبت آماده از لحاظ بحث‌های قبلی ما چندان طبیعی به نظر نرسد؛ ولی این مورد را نیز در نظر داشته باشید که همه کسب و کارها و کارگاه‌ها توانایی خرید دستگاه سیان سی منبت کاری و یا فضای کافی برای قرار دادن آنها را ندارند. بنابراین، ترجیحاً به سراغ گزینه‌های جایگزین می‌روند و بهترین گزینه آنها خرید منبت است.

در این شیوه، صاحب کارگاه بدون اینکه دردسر زیادی برای خود بسازد، به راحتی منبت آماده را بر روی سطوح مختلف می‌چسباند و به عنوان محصول خود به فروش می‌رساند. پس اجازه دهید که بیشتر در مورد این پدیده توضیح دهیم.

منبت آماده چیست؟

منبت آماده یک قطعه چوبی، پلاستیکی یا فلزی پیش ساخته است که قبلاً در کارگاه‌های بزرگ آماده شده و با انتخاب کارگاه‌های کوچک، بر روی سطوح مختلف چسبانده می‌شود. در حقیقت، نفس منبت کاری در این مورد هنوز هم وجود دارد و از همان دستگاه‌های پیشرفته برای حکاکی بر روی مواد مختلف استفاده شده است.

اما در این شیوه، تنها بخش منبت کاری، در کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ آماده می‌شود و سایر کارهای مربوط به آن در کارگاه‌های کوچک‌تر صورت می‌گیرد. منبت آماده از جهات مختلفی برای فروشنده و همچنین برای خریدار مناسب است.

در وهله اول، یک کارگاه بزرگ، بر روی یک الگوی خاص برای مدت زمان طولانی با تمرکز می‌شود و نهایت دقت خود را در تولید این الگوها به کار می‌گیرد.

اما کارگاه‌هایی که از منبت آماده برای محصولات نهایی خود استفاده می‌کنند، نه تنها نیازی به خرید دستگاه‌های منبت کاری ندارند، بلکه از کیفیت و دقت الگوهای خریداری شده مطمئن است و بسیاری از هزینه‌های جانبی و ضایعات را نخواهند داشت.

مزایای استفاده از منبت آماده

قبل از اینکه بخواهیم به مزایای استفاده از منبت آماده در کارگاه‌های کوچک اشاره کنیم، اجازه دهید که روند آن را به شکلی ساده معرفی کنیم. با استفاده از این منبت‌ها، یک صاحب کارگاه، انگار یک طرح یا الگو را با تعداد بالا می‌خرد و بر روی محصولات مختلف خود می‌چسباند، به همین راحتی! اما در مورد مزایای استفاده از آنها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالا در تولید محصولات مختلف؛
 • عدم نیاز به سرمایه گذاری برروی خرید دستگاه‌های گران قیمت مانند دستگاههای سیان سی منبت کاری؛
 • جلوگیری از تولید ضایعات و کاهش هزینه‌های کارگاه؛
 • اطمینان از کیفیت اجناس خریداری شده؛
 • اطمینان از دقت برش الگوها؛
 • پایین آمدن هزینه‌های کارگری و هزینه‌های جانبی یک کارگاه؛
 • امکان استفاده از الگوهای متنوع به صورت همزمان.

برای کسانی که از دستگاه‌های منبت کاری استفاده می‌کنند، گزینه آخر شاید کمی دردسر داشته باشد و مجبور شوند که چند الگوی مجزا برای انجام کار خود طراحی کنند. این در حالی است که با استفاده از خرید منبت آماده به راحتی امکان پیاده‌سازی الگوهای مختلف را دارند و تنها با یک شیوه مناسب برای چسباندن آنها در نظر بگیرند.

کاربرد منبت آماده

اگر لفظ منبت اماده شما را ترسانده است و با شک و تردید به آنها نگاه می‌کنید، توصیه می‌کنم که حتماً یکبار دیگر به وسایل چوبی منزل خود نگاهی بیاندازید و در مورد نحوه چسبیدن آنها به دقت نگاه کنید. بله! شاید بیش از ۵۰ یا ۶۰ درصد از وسایل منزل شما از همین منبت‌ها ساخته شده‌اند. تنها در برخی وسایل خاص مانند سرویس مبلمان و کابینت‌های ممبران ممکن است از دستگاه‌های منبت کاری استفاده شده باشد و سایر وسایل منزل به کمک خرید منبت آماده ساخته شده‌اند. برای اینکه درک بهتری از کاربردهای آنها داشته باشید، برخی از  نمونه‌های ساختمانی آنها را در ادامه آورده‌ایم:

 • دکوری ساختمان: به احتمال زیاد، بیشترین کاربرد منبت‌های آماده به دکوری ساختمان تعلق می‌گیرد که به صورت مجسمه‌های چوبی، سرستون‌های چوبی، انواع نرده‌های چوبی، آویزهای دیواری چوبی و مواردی از این قبیل عرضه می‌شوند. البته همانطور که در ابتدای بحث نیز ذکر شد، منبت‌های آماده تنها به وسایل چوبی ختم نمی‌شوند.
 • لوازم و تجهیزات منزل: اگرچه لوازم و تجهیزات منزل ممکن است در بین دکوری‌های ساختمان نیز قرار گیرند، اما امروزه استفاده از منبت آماده در مورد وسایلی مانند قاب‌های چوبی، جاکفشی‌ها، ویترین‌های اتاق پذیرایی، کابینت‌ها و حتی درب ورودی منزل نیز دیده می‌شود.
 • سرویس خواب: سرویس خواب نیز یکی از گزینه‌های استفاده از منبت‌های آماده است که تقریباً در همه قسمت‌های آنها می‌توان از منبت چوبی استفاده کرد. از تخت کودک با تزیینات و جزئیات پیچیده گرفته، تا کمد لباس، رخت آویزهای چوبی، کمد و درآور و مواردی از این قبیل قابلیت چسباندن منبت آماده را دارند.
 • دکوری سالن همایش و مراسمات مختلف: اگر از منازل مسکونی خارج شویم، به راحتی می‌توان نمونه‌های دیگری از کاربرد منبت‌های آماده را دید. به عنوان مثال، مجسمه‌های چوبی گوشه‌های سالن‌ها، سرستون‌های نصب شده بر روی صندلی‌ها و میزها، آویزه‌های چوبی مختلف نمونه‌هایی از کاربردهای آنها هستند.

البته ما اگر بخواهیم که به شکل دقیق‌تر و جزئی‌تر به بررسی کاربرد منبت‌های آماده بپردازیم، کمی موضوع گیج کننده و خسته کننده شود. به همین دلیل توصیه می‌کنم که اگر در این زمینه با ابهاماتی مواجه هستید و به استفاده از آنها تمایل دارید، با کارشناسان فنی ما در منبت آریا در تماس باشید.

 

کلمه کلیدی : منبت آماده

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل