قیمت سرستون چوبی

قیمت سرستون چوبی | منبت آریا

قیمت سرستون چوبی

عوامل مؤثر بر قیمت سرستون چوبی

قیمت سرستون چوبی

زمانی که در مورد قیمت یک محصول یا قیمت یک ابزار بحث می‌شوند، فاکتورهای مختلفی بر آن تأثیر گذار هستند که در مورد قیمت سرستون چوبی نیز می‌توان برخی از این فاکتورها را مشخص کرد. در حقیقت، این فاکتورها ممکن است با منشأ و مواد اولیه استفاده شده در آن محصول در ارتباط باشند، یا به طور کلی به فرآیند تولید و نحوه عرضه آن در بازار وابسته باشد. برای این که بتوانم این موضوع را به شکل بهتری نشان دهم، به مقایسه دو محصول با مشخصات و ویژگی‌های مشترک می‌پردازم. فرض می‌گیریم که در فروشگاه منبت آریا دو دستگاه با قطعات مشترک و مشابه و با نحوه‌ی عملکرد یکسان وجود دارد. این دو محصول تنها در شرکت سازنده با هم متفاوت هستند. در کمال تعجب می‌بینیم که با وجود داشتن اشتراکات بسیار، قیمت آنها متفاوت است. این موضوع شاید برای افراد عادی تعجب برانگیز باشد، اما چنین موضوعی کاملاً در بازار طبیعی بوده نمونه‌های متعددی از تایید آن وجود دارد. در مورد قیمت سرستون چوبی نیز همین روال و همین روند وجود دارد و به همین دلیل در این مطلب عامل تاثیرگذار بر روی قیمت آن اشاره خواهیم کرد.

جنس چوب استفاده شده

در جریان تولید قطعات منبت چوبی دو موضوع اهمیت دارد و هر دو آنها بر روی قیمت سرستون چوبی مؤثر هستند. اولین عامل و اصلی‌ترین آنها، جنس چوب بکار رفته در این محصولات است که به شکل کاملاً طبیعی و نرمال بر روی قیمت آن‌ها تأثیر گذار هستند. اگر به بازار چوب و جنس چوب‌های استفاده شده در وسایل مختلف نگاهی بیاندازیم، چوب گردو، چوب آگرا، سفید چوب، چوب نارون، چوب بلوط و چوب‌های روسی مواردی هستند که به شکل‌های مختلف به کار گرفته می‌شود. در این میان، چوبهای گردو و چوب‌های آگرا، به دلیل استحکام بالا و زیبایی از قیمت بالاتری برخوردارند و طرفداران بیشتری دارد. چوب‌هایی مانند سفید چوب و چوب نارون از محبوبیت کمتری برخوردارند و معمولاً کمتر پیشنهاد می‌شوند. به همین دلیل اگر هنگام خرید قطعات منبت با قیمت‌های مختلف مواجه شویم، نباید تعجب کنید و معمولاً قیمت‌های آنها متفاوت است. به همین دلیل می‌بینیم که در سایت‌های مختلف، همراه با قیمت سرستون چوبی از جنس چوب استفاده شده در آنها نیز یاد می‌شود.

حجم کار صورت گرفته و پیچیدگی الگو

نمی‌دانم تا چه اندازه با قطعات چوب منبت کاری آشنا هستید یا حتی فرآیند منبت کاری را از نزدیک دیده‌اید یا خیر؛ اما منبت کاری با سبک سنتی بسیار وقت‌گیر است و معمولاً ظرافت خاصی دارد. به همین دلیل می‌بینیم که قیمت سرستون چوبی منبت کاری شده با دست بسیار بالاست. در طرف مقابل، دستگاه‌های سیان سی منبت قرار دارند که به طور همزمان چند نمونه کار مختلف را برش می‌دهند و همه آنها از لحاظ کیفیت مشابه است. در این مورد، مسئله هنرهای شخصی و هنرهای فردی مطرح نیست و در حقیقت این حجم کار صورت گرفته و پیچیدگی و الگو است که به صورت مستقیم بر قیمت محصول تاثیرگذار است. هرچه الگوی استفاده شده در یک منبت چوبی پیچیده‌تر باشد، دستگاه برای حکاکی بر روی آن، زمان بیشتری اختصاص می‌دهد و این یعنی وقت بیشتری از کارگاه و نیروی انسانی آن خواهد گرفت. به همین دلیل هر چه پیچیدگی الگو بیشتر باشد و کار بیشتری بر روی آن صورت گیرد، قیمت سرستون منبت بالاتر خواهد بود و تولیدکننده نیز مجبور است که زمان بیشتری منتظر بماند.

خریدهای تکراری یا خرید سفارشی

شرکت‌های تولید کننده قطعات منبت آماده به عنوان یک گزینه و به عنوان یک راهکار برای جذب مشتری بیشتر، سعی می‌کنند که خریدهای سفارشی مشتریان را نیز آماده کنند و الگوهای مورد نظر آنها را انجام دهند. این شیوه برای آنها دردسر بسیاری دارد و حجم تولید آنها را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. اما آنها این مسئله را با بالا بردن قیمت سرستون منبت جبران می‌کنند. فرض کنید که شما یک کارگاه دارید که با استفاده از آن قطعات منبت آماده را برش می‌دهید. اگر از الگوهای قبلی و ذخیره شده خود استفاده کنید، نیازی به کار مجدد با نرم افزارطراحی نخواهید داشت و همان الگو را در نرم افزار کنترل اجرا می‌کنید. حال اگر یک مشتری از شما بخواهد که یک الگو و طرح سفارشی مانند یک صورتک را بر روی سر ستون چوبی پیاده کنید، مراحل بیشتری به کار شما اضافه می‌شود و مجبور خواهید بود که آنها را به شکل‌های مختلفی در نرم افزارهای طراحی آماده کنید. تنظیم کردن مجدد دستگاه و آماده سازی آن برای منبت کاری سفارشی، دردسر بیشتری خواهد داشت و به همین دلیل قیمت سرستون منبت سفارشی بالاتر است.

حجم خرید سرستون چوبی

از هر لحاظ که به فرآیند منبت کاری نگاه کنیم، به این نکته می‌رسیم که اصل و پایه استفاده از این شیوه برای کسب درآمد بوده و لازم است که شرکت‌ها و کارگاه‌ها به این مسئله توجه داشته باشند. طبیعی است که این کارگاه‌ها به مشتریان دائمی و کسانی که خرید با حجم بالا دارند، اهمیت بیشتری می‌دهند و سعی می‌کنند که قیمت محصولات خود را برای آنها مناسب و مقرون به صرفه در نظر بگیرند. به همین دلیل می‌توان ادعا کرد که حجم خرید به شکل مستقیم بر قیمت سرستون چوبی تأثیر گذار است. معمولاً شرکت‌های تولید کننده برای کسانی که محصولات آنها را به صورت کلی و عمده می‌خرند، تخفیف‌های بیشتر و بزرگتر در نظر می‌گیرند که آنها را به مشتری دائم کسب و کار خود تبلیغ کنند. این در حالی است که مشتریان خرید با حجم کمتری دارند، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند و قیمت سرستون چوبی برای آنها بالاتر انتخاب می‌شود.

اندازه سرستون چوبی

به عنوان آخرین عامل تأثیر گذار بر قیمت سرستون چوبی، بد نیست که به اندازه آنها نیز اشاره کنیم. با توجه به محل استفاده از این سر ستون ها، ممکن است اندازه آنها متغیر باشد و به حجم کمتر یا بیشتر از چوب نیاز داشته باشد. طبیعتاً هر چه حجم چوب استفاده شده در سر ستون بیشتر باشند، قیمت سرستون چوبی نیز بالاتر خواهد رفت. به کمک یک مقایسه معمولی، باید بپذیریم که یک قطعه چوب بزرگ، تنها برای ساخت چند سر ستون بزرگ به کار گرفته می‌شود و به همین دلیل قیمت آنها بیشتر انتخاب می‌شود. اما اگر اندازه سرستون  کوچکتر باشد، قیمت سرستون چوبی نیز پایین‌تر انتخاب می‌شود.

 

کلیدواژه کانونی: قیمت سرستون چوبی

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل