قطعات منبت

قطعات منبت | منبت آریا

قطعات منبت

سوالاتی در مورد قطعات منبت

قطعات منبت

با یک بررسی ساده می‌توان ادعا کرد که ساخت قطعات منبت تا حدود زیادی توانسته است که مسئله سرعت  تولید و پاسخ دهی به سفارش مشتریان را برطرف کنند. در حقیقت این موضوع از این نشأت می‌گیرد که اکثر شرکت‌ها و کارگاه‌ها توانایی انجام همزمان منبت کاری و ساخت وسایل مختلف منزل و دکوری را ندارند.

این موضوع باعث می‌شود که آنها به سراغ قطعات پیش ساخته بروند از طریق چسباندن آنها به شکل مونتاژ، سرعت خود را در روند تولید افزایش دهند. البته برای این روش منتقدانی نیز وجود دارند که معتقدند منبت کاری هنر اصیل است که باید به شکل کامل و با دقت انجام شود.

این گروه نیز باید این مسئله را در نظر داشته باشد که انجام منبت کاری بر روی یک میز یا بر روی سرویس مبلمان منزل امکان‌پذیر نیست و کارگاه‌های تولیدکننده این سرویس‌ها مجبور هستند که از قطعات منبت استفاده کنند و یک محصول مطابق با سلیقه مشتریان خود تولید کنند. با درک این موضوع تا حدودی می‌توان بازار خرید و فروش قطعات منبت را درک کرد و نحوه انجام کار در کارگاه‌های مختلف را فهمید.

از چه ابزاری برای برش قطعات منبت استفاده می‌شود؟

احتمالاً با سبک سنتی منبت کاری آشنا هستید و باید احترام ویژه‌ای برای آن قائل بود؛ ولی این نکته نیز اهمیت دارد که در حال حاضر استفاده از این شیوه کاربرد خاصی ندارد و تنها در برخی وسایل تزیینی با تولید محدود به کار گرفته می‌شود.

امروزه با توجه به افزایش حجم سفارشات، کارگاه‌های تولید وسایل منزل به شیوه‌های مدرن و دستگاه‌های پیشرفته روی آورده‌اند که هر کدام از آنها به شکل های خاصی قطعات منبت را آماده می‌کند. معروف‌ترین دستگاه استفاده شده در این حوزه را می‌توان دستگاه سی ان سی چوب معرفی کرد که امکان برش‌های دقیق و حکاکی‌های ظریف رو فراهم می‌کند. در این دستگاه ابزار برشی تحت کنترل نرم افزار قرار دارد و صحت عملکرد آن به این نرم افزار وابسته است.

دستگاه سی ان سی روتاری چوب مدل های دیگری از دستگاه‌های پیشرفته برای تولید قطعات منبت هستند که با توجه به حجم کار کارگاه و تعداد سفارش برای منبت‌ها، مدل آنها انتخاب می‌شود. در این دستگاه‌ها نکته مهم وجود تعداد کلگی‌های متفاوت است که هر چه تعداد این کلگی‌ها بیشتر باشد، دستگاه برای تولید تعداد قطعات بیشتری به کار گرفته می‌شود.

در این دستگاه‌ها نمونه کار بر روی محورهایی نصب می‌شود و ضمن چرخش، توسط ابزار برشی برش داده می‌شود. دستگاه سی ان سی روتاری چوب به دلیل سرعت بالا و انعطاف در عملکرد به عنوان بهترین ابزار برای تولید قطعات منبت به کار گرفته می‌شوند.

چرا منبت آماده طرفداران زیادی دارد؟

استفاده از قطعات منبت و آماده به شکل‌های مختلفی می‌تواند روند تولید و سرعت پاسخگویی به سفارشات یک کارگاه را بهبود بخشد. در وهله اول، استفاده از این قطعات باعث می‌شود که صاحب کارگاه به سراغ خرید دستگاه‌های مانند دستگاه روتاری نرود و تمرکز خود را بر روی خرید مواد اولیه و تجهیز کارگاه قرار دهد.

از سوی دیگر قطعات خریداری شده بارها توسط شرکت مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا از کیفیت آنها مطمئن شود. این موضوع به آنها کمک می‌کند که در کنار افزایش سرعت تولید کارگاه، کیفیت محصولات خود را نیز تضمین کنند و سرمایه کمتری از دست دهند. ضمن اینکه قطعات منبت آماده مانع از هدر رفتن مواد اولیه در جریان تولید می‌شود و سرمایه کارگاه به تولید قطعات خالص و سالم اختصاص می‌یابد.

قطعات منبت شامل چه مواردی می‌شوند؟

قطعات منبت به یک یا چند مورد ساده محدود نمی‌شوند و یک شرکت می‌تواند برای هر کدام از قسمتهای وسایل منزل خود، از آنها استفاده می‌کند. تنها شرط بهره بردن از این قطعات این است که دستگاه‌های روتاری امکان کار کردن بر روی آنها را داشته باشند و بتوان آنها را به شکل انبوه تولید کرد.

در حال حاضر، پایه نرده، پایه کانتر، پایه منبت، منبت برگ، ستون، منبت زوار، تاج منبت، منبت پنل، منبت گل گرد، منبت گل چهار گوش، منبت قاب چوبی منبت سرستون در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها به هدف خاصی منبت‌کاری شده‌اند. به عنوان مثال می‌توان پایه منبت را در مورد سرویس مبلمان و سرویس غذاخوری به کار برد و از تاج منبت به عنوان بخش تزئینی کمدها و سرویس مبلمان منزل استفاده کرد.

قیمت قطعات منبت به چه عواملی بستگی دارد؟

در مورد قیمت قطعات منبت نمی‌توان به عدد خاصی اشاره کرد و با توجه به نوع آنها ممکن است این قیمت تغییر کند. اما به طور کلی قیمت آنها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد:

  • نوع قطعات: با توجه به قطعاتی که در بخش قبلی به آنها ذکر شد، موارد مختلفی برای تولید آنها لازم است که قیمت نهایی کارخانه با توجه به آنها تغییر می‌کند.
  • جنس چوب استفاده شده: هرچه کیفیت چوب استفاده شده برای تولید قطعات منبت بهتر باشد، قیمت آنها نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، چوب‌های گردو و آگرا به دلیل استحکام بالا، از قیمت بالاتری نسبت به سایر چوب‌ها برخوردار هستند.
  • طراحی و برش صورت گرفته: طراحی و برش بر روی قطعات، حتی نحوه استفاده از آنها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، طراحی صورت گرفته بر روی قطعات سرویس مبلمان منزل با طراحی مربوط به ستون‌ها و نرده‌های چوبی متفاوت است و به همین دلیل قیمت آنها متغیر است.
  • حجم خرید: قیمت خرید قطعات منبت آماده به حجم خرید نیز بستگی دارد. معمولاً در فروش انبوه شرکت‌ها سعی می‌کنند که قیمت پایین‌تری برای مشتریان خود در نظر بگیرند.

قطعات منبت را از کجا تهیه کنم و به شکلی استفاده کنم؟

تهیه و خرید قطعات منبت کار چندان سختی نیست و تقریباً در همه نجاری‌ها و کارگاه‌های بزرگ و کوچک دیده می‌شود. البته امروزه برخی از شرکت‌ها اقدام به ابداع یک شیوه جدید در فروش آنها کرده‌اند و محصولات خود را به صورت اینترنتی به فروش می‌رسانند. نمونه سایت‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌توان به فروشگاه منبت آریا اشاره کرد که کلیه محصولات و قطعات منبت آماده در آنها دیده می‌شود. در مورد استفاده از آنها نیز کار چندان سختی نخواهید داشت و تنها باید ابزار لازم برای چسباندن و مونتاژ آنها در اختیار داشته باشیم. البته در تمامی مراحل در کنار شما هستیم و می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

کلمه کلیدی : قطعات منبت

 

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل