قاب منبت

قاب منبت | منبت آریا

قاب منبت

قاب منبت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

قاب منبت

احتمالاً واژه قاب منبت شما را یاد بسیاری از خاطرات قدیمی یا تصاویر مربوط به پدربزرگ یا مادربزرگ بر روی دیوار می‌اندازد. باید این نکته را بپذیریم که این قاب‌ها کمتر به چشم می‌آیند و بیشتر به محتویات قرار داده شده در آنها اهمیت داده می‌شود. اما ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که قاب‌های منبت کاری شده به طور مستقیم بر زیبایی و تزیین تابلو موردنظر تأثیر گذار هستند و به همین دلیل استفاده از آنها نسبت به سایر منبت‌های آماده بیشتر است. با توجه به تعریف سایر قطعات منبت در وبلاگ منبت آریا، در این مطلب سعی می‌کنیم که قاب منبت را به شکلی ملموس و واضح برای مخاطبان خود معرفی کنیم.

 

قاب منبت چیست؟

قاب منبت یک حفاظ چوبی یا پلاستیکی برای قرار گرفتن در اطراف نوشته‌ها، فرش‌ها، تصاویر و اجسامی مانند آینه است که ضمن حفاظت از آنها، زمینه چسباندن آنها بر روی سطوح مختلف را فراهم می‌کند. این توصیف برای تعریف قاب‌های منبت کاری شده کلی به نظر می‌رسد و برای هرکدام از وسایل می‌توان یک قاب در نظر گرفت. به عنوان مثال، در مورد تابلو فرش‌ها، که برای ما ایرانی‌ها جذابیت بالایی دارند؛ تنها با استفاده از قاب منبت می‌توان آنها را بر روی دیوار آویزان کرد. از طرفی دیگر نمونه‌های مختلف دیگری از این قابها در منزل یا در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف دیده‌اید که هم ابعاد آنها و هم منبت کاری صورت گرفته بر روی آنها، ممکن است منحصر به فرد باشد. اما نکته مهم در مورد آنها این است که، بخش‌های مختلف قاب منبت از قبل آماده سازی شده و پس از تحویل به کارگاه‌های تولید کننده، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

کاربردهای قاب منبت

با کمی اغماض می‌توان قاب منبت را در بسیاری از بخش‌های مختلف منزل و یا ساختمان‌های اداری و سازمانی به کار برد که حتی امکان ایجاد طراحی الگوهای خلاقانه را فراهم می‌کند. البته محدود کردن کاربرد آن‌ها نمی‌تواند ایده جالبی باشد، ولی عموماً استفاده از قاب منبت‌های چوبی به چهار شکل زیر انجام می‌گیرد:

  • قاب منبت فرش: این مورد در ایران بسیار کاربرد دارد و معمولاً تابلو فرش‌های کوچک منقش به آیات قرآنی یا شخصیت‌های برجسته، درون قاب قرار گرفته و بر روی دیوار نصب می‌شود.
  • قاب منبت آینه: این قاب‌ها معمولاً به صورت ثابت نصب می‌شوند و یک آینه بزرگ درون آنها قرار داده می‌شود. آینه‌های تمام قد در خروجی منازل، آینه‌های چوبی استفاده شده در آرایشگاه‌ها و آینه‌های بزرگ استفاده شده در مراسمات مختلف، نمونه‌هایی از استفاده از این من بت‌ها هستند.
  • قاب منبت عکس: پرتکرارترین و قدیمی‌ترین قاب‌های منبت را می‌توان در این دسته قرار داد که تنها به قاب‌های چوبی محدود نمی‌شوند و نمونه‌هایی مانند قاب‌های پلاستیکی از آنها هنوز هم وجود دارد. البته پرطرفدارترین آنها را می‌توان قاب‌های چوبی معرفی کرد.
  • قاب منبت تابلو: این قاب‌ها در بیشتر کشورهای دنیا استفاده می‌شوند و فقط محدود به ایران نیستند. معمولاً افراد با توجه به سلیقه خود، تابلوهایی هنری گران قیمتی می‌خرند که با استفاده از قاب‌های منبت کاری شده، ضمن کمک به زیبایی آنها، از خراب شدن تابلو موردنظر جلوگیری می‌کند.

قاب منبت چگونه ساخته می‌شود؟

فرایند ساخت قاب منبت چندان پیچیده نیست و تنها به آماده سازی الگو و انجام منبت کاری بر روی قطعات قاب نیاز دارد. برای منبت کاری بر روی این قاب‌ها لازم است که از یک دستگاه سی ان سی روتاری استفاده شود که نمونه‌های مختلفی از آنها در محصولات فروشگاه منبت آریا قرار داده شده است. اپراتور یا تکنسین ابتدا الگو و طرح مورد نظر خود را با فرمت از پیش تعیین شده در اختیار نرم افزار کنترل قرار می‌دهد و دستگاه با توجه به تعداد کلگی خود، تعداد مشخصی از این چوب‌ها را منبت کاری می‌کنند. تنها مرحله اضافی در تولید قاب منبت این است که باید قسمت‌های مختلف با استفاده از ابزارهایی مانند چسبی یا منگنه کوب به هم بچسبند.

قیمت قاب منبت

قیمت قاب منبت معمولاً نسبت به سایر قطعات منبت کاری شده معرفی شده در وبلاگ ما بالاتر است و این به دلیل کارهای اضافی و همچنین ظرافت بیشتر در استفاده از آنهاست. معمولاً در تولید این قاب‌ها از قطعات چوب بیشتری استفاده می‌شود و لازم است که کارهای اصلاحی بر روی آنها صورت گیرد. به عنوان مثال در تاج منبت یا در پایه منبت نیازی به چسباندن قطعات مختلف و یا آماده سازی آنها برای ایجاد تقارن در ساختار کلی نیست. اما قاب منبت به شکلی طراحی می‌شود که باید الگوی اصلی آنها حفظ شده و در عین حال به شکلی کنار هم قرار گیرند که نظم منبت صورت گرفته بر روی آنها حفظ شود. البته در مورد قیمت این منبت‌ها نیز لازم است که به فاکتورهایی مانند جنس چوب، طراحی صورت گرفته بر روی آنها، حجم چوب استفاده شده، و الگوهای سفارشی یا تکراری توجه شود.

فروش قاب منبت

با توجه به اینکه قاب منبت تقریباً توسط همه افراد استفاده می‌شود و بالاترین تنوع را در بین منبت‌های آماده دارد، تعداد مشتریان آنها بیشتر بوده و به همین دلیل در کارگاهها و فروشگاه‌های بیشتری دیده می‌شود. اگر به دور اطراف خود در منزل یا در محل کار خود نگاهی بیندازید، معمولاً تابلوهای بزرگ و کوچک یا حتی آینه‌های بزرگی دیده می‌شود که اطراف آن‌ها با استفاده از منبت‌های چوبی پوشش داده شده است. اگر در طول روز بخواهیم که تعداد استفاده شده از آنها را در حوزه‌های مختلف بشماریم، به راحتی به  میزان فروش قاب منبت در سطح بازار پی خواهیم برد و وجود آنها در کارگاههای مختلف را درک خواهیم کرد. البته پیدا کردن شرکت‌های فروشنده یا تولیدکننده معتبرین منبت‌ها شاید کمی سخت باشد، اما با کمی تحقیق و جستجو در اینترنت می‌توانید انواع مختلفی از آنها را پیدا کنیم. اگر به مشاوره بیشتری در این زمینه نیاز دارید، با کارشناسان ما فروشگاه منبت آریا تماس باشید.

 

کلیدواژه کانونی: قاب منبت

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل