سرستون منبت

سرستون منبت | منبت آریا

سرستون منبت

سرستون منبت

به احتمال زیاد همه شما به شکل های مختلفی با سرستون منبت و نحوه استفاده از آنها آشنا هستید؛ اما نکته مهم در مورد آنها این است که تنوع در استفاده و نقش تزئینی آنها بسیار پررنگ تر از کاربرد های اساسی آنهاست. به عنوان مثال پایه منبت می تواند نقش مهمی در فعالیت و وظیفه یک صندلی و میز داشته باشد، اما سر ستون ها بیشتر نقش تزیینی دارند و استفاده از آنها برای تکمیل دکوراسیون و زیبایی محیطی دیده می شود. اگرچه در مطالب قبلی وبلاگ منبت آریا به قطعات منبت و نقش آنها پرداختیم، در این مطلب سرستون منبت و برخی اطلاعات در مورد آنها را مورد بحث قرار می دهیم.

سرستون منبت چیست؟

سرستون منبت یکی از قطعات منبت کاری آماده است که برای نصب بر روی سطوح و وسایل مختلف آماده سازی می شوند. استفاده از سر ستون ها به این دلیل اهمیت دارد که کاربرد آنها نسبت به سایر قطعات منبت بیشتر جنبه تزیینی داشته و همانند پایه منبت یا تاج منبت به کار گرفته نمی‌شود. برش سرستون ها و تولید آنها نسبت به سایر قطعات منبت کاری شده سخت تر است، زیرا الگو و اندازه خاصی به عنوان معیار برای آنها وجود ندارد و بیشتر به سلیقه سفارش دهنده و نیاز شرکت وابسته است. به عنوان مثال، ممکن است که یک مشتری درخواست پایه ستون با ارتفاع بلند داشته باشد، و به همین دلیل باید سرستون متناسب با آن منبت کاری شود.

 

به چه شکلی ساخته می شود؟

ساخت و تولید سرستون منبت تقریباً همانند سایر قطعات منبت آماده است و از همان الگو پیروی می کند. در این روش نیز ابتدا الگوی منبت کاری توسط اپراتور آماده می شود یا از قبل از مشتری دریافت می‌شود تا به عنوان فرمان به نرم افزار کنترل دستگاه سی ان سی روتاری داده شود. در نهایت با توجه به تعداد کلگی استفاده شده در این دستگاه ها، تعداد مشخصی از سرستون ها آماده سازی می شود. معمولاً در مورد سرستون و تاج منبت این امتیاز به مشتریان داده می‌شود که الگوی دلخواه خود را به شرکت سفارش دهند و قطعه مورد نظر آنها برش داده شود. این موضوع بیشتر به دلیل جنبه تزیینی این دو گزینه است.

 

انواع سرستون منبت و کاربرد آنها

سرستون منبت در انواع مختلفی در بازار عرضه می شود و به همین دلیل در بخش های مختلفی به کار گرفته می شود. برخی از کاربرد سرستون های منبت کاری شده در زیر فهرست شده اند:

  • سرستون کابینت: این سر ستون ها به طور ویژه برای نصب بر روی سطوح کابینت به کار برده می شوند و می تواند الگویی متفاوت یا متناسب با طرح کابینت داشته باشد.
  • سرستون سرویس مبلمان: این مدل از سر ستونها در مورد سرویس مبلمان کلاسیک و سرویس مبلمان سلطنتی بیشتر کاربرد دارد و ممکن است همراه با آن از گل منبت یا منبت کاری معمولی استفاده شود.
  • سرستون نرده های چوبی: این قطعات به همراه نرده های چوبی به کار گرفته می شوند و باعث تنوع آنها می شود. با توجه به سفارش مشتری، ممکن است از این سر ستون‌ها برای منازل مسکونی، هتل‌ها و یا سالن مجالس استفاده شود.
  • سرستون کابینت ممبران: کابینت های ممبران به داشتن طراحی و الگوی منبت کاری شده بر روی سطح خود معروف هستند و از سرستون منبت برای تکمیل کردن این الگوها استفاده می شود. انتخاب طرح سرستون ممکن است متناسب با الگوی کابینت ها یا متفاوت از آنها باشد.
  • سرستون چوبی مناطق تفریحی و گردشگری: این سرستون ها معمولاً در تعداد بالا و با اندازه های بزرگ ساخته میشود. سالن مجالس، راهرو مناطق گردشگری و تفریحی، مجسمه های چوبی در این مناطق و نصب بر روی وسایل بازی نمونه هایی از استفاده از این ستون ها هستند.

فروش سرستون منبت

فروش سرستون منبت به سه شکل انجام می گیرد. حالت اول که بیشترین استفاده را دارد، محصولات منبت کاری شده در ابعاد و کد های مشخص آماده می شوند و مشتریان می توانند از روی این کدها محصولات خود را سفارش دهند. این قطعات قیمت ثابتی دارند، الگوی آنها ثابت است و معمولا در کارگاه های نجاری و تولید سرویس مبلمان منزل به کار گرفته می شوند. حالت دوم زمانی است که یک شخص یا مشتری درخواست یک قطعه منبت خاص را داشته باشد و محصول با توجه به سفارش آنها آماده سازی شود. این قطعه منبت ها به صورت انحصاری در اختیار فرد قرار می گیرند و نمونه‌های دیگری از آنها برای سایر مشتریان تولید نمی شود. حالت سوم مخصوص کارگاه ها و شرکت های کوچک تر است که امکان استفاده از دستگاه سی ان سی روتاری را ندارند. بنابراین، این کارگاهها سفارش تولید سرستون منبت رو به شرکتهای بزرگ تر می دهند و آنها را با تعداد بالا به صورت انحصاری می خرند.

 

قیمت سرستون منبت کاری شده

همانطور که فروش سرستون ها در سه حالت انجام می گیرد، قیمت سرستون منبت نیز با توجه به این گزینه ها تغییر می کند. به عنوان مثال منبت کاری سفارشی و انحصاری برای شرکت های تولید کننده با دردسر بیشتری همراه است و معمولا قیمت بالاتری درخواست می کنند. این در حالی است که کدها و سفارش های استاندارد، در تعداد بالا تولید می شوند و شرکت می‌تواند زمان بیشتری را به تولید آنها اختصاص دهد. به همین دلیل معمولا پایین ترین قیمت به این سرستون ها اختصاص می یابد. اما زمانی که یک کارگاه کوچک درخواست سرستون منبت به صورت تعداد بالا و انحصاری داشته باشد، قیمت آن نسبت به حالت استاندارد بالاتر بوده نسبت به سفارش های شخصی پایین‌تر است. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که قیمت سر ستون ها به فاکتورهای دیگری مانند جنس چوب، پیچیدگی در الگوی طراحی، تعداد سفارش و حتی محل سفارش بستگی دارد.

 

کلمه کلیدی : سرستون منبت

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل