تاج منبت

تاج منبت | منبت آریا

تاج منبت

همه چیز در مورد تاج منبت

تاج منبت

اگر در منزل یکی از دوستان یا آشنایان خود محو تاج روی مبل یا تاج نصب شده بر روی نرده پلکان چوبی آنها شده‌اید و وسوسه شدید که آنها را از نزدیک ببینید، شما با تاج منبت مواجه هستید که منبت کاری طبیعی را به شکلی ساده‌تر و جذاب در اختیار شما قرار می‌دهد. باید بپذیریم که استفاده از دستگاههای منبت کاری در همه کارگاه‌ها میسر نیست و حتی همه شرکت‌های تولید کننده نیز زمان و وقت کافی برای استفاده از این دستگاه‌ها را ندارند.

اما سوالی که مطرح می‌شود، چگونه این همه سرویس مبلمان منزل با تاج منبت تولید می‌شود؟ آیا همه آنها توسط چند شرکت خاص آماده می‌شوند؟ پاسخ به این سؤالات ساده است و تنها به شناخت ما از ابزارهای لازم برای تولید مبل نیاز دارد. شاید در لحظه خرید سرویس مبلمان منزل یا سایر قسمت‌های چوبی، چندان توجهی به ساختار آنها نداشته باشیم و آنها را به شکل منبت کاری معمولی ببینیم.

امروز یک قطعه منبت به شما معرفی خواهیم کرد که ممکن است دیدگاه شما را نسبت به این صنعت به طور کلی تغییر دهد.

تاج منبت چیست؟

تاج منبت یک دستگاه یا یک ابزار نیست که بخواهیم از تعاریف پیچیده و فلسفی برای آن استفاده کنیم. در حقیقت یک قطعه چوبی است که فرایند منبت کاری بر روی آن به صورت مجزا صورت گرفته و امکان چسباندن آن بر روی وسایل چوبی مختلف فراهم است. بنابراین، با وجود این قطعه منبت‌ها نیازی نیست که همه فرایند تولید وسایل چوبی منزل در یک کارگاه انجام شود و می‌توان آنها را در قسمت‌های مختلف تولید کرد در نهایت به صورت مونتاژ به هم چسباند. همانطور که در مورد تاج منبت می‌توان به صورت مجزا عمل کرد، در مورد سایر قطعات منبت آماده نیز همین روال وجود دارد. اما کاربرد این قطعات به چه شکل است؟ در چه قسمت‌هایی از آن‌ها استفاده می‌شود؟

کاربرد تاج منبت

تاج منبت یک قطعه چوبی تراش خورده است که قابلیت نصب بر روی وسایل مختلف را دارد. بنابراین اگر بخواهیم آنها را به یک ابزار یا وسیله خاص محدود کنیم منصفانه نیست و باید بپذیریم که کاربرد آنها بسیار وسیع‌تر از سطح توقع ماست. اگر چند دقیقه از وقت خود را به بررسی وسایل مختلف منزل اختصاص دهید، به شما خواهیم گفت که در چه قسمت‌هایی می‌توان از این تاج‌های مصنوعی استفاده کرد.

تا حالا تاج استفاده شده در سرویس مبلمان منزل خود را بررسی کرده‌اید؟ تاج نصب شده بر روی قاب عکس چوبی چی؟ تاج‌ها و سر ستونهای چوبی چی؟ تا حالا قسمت‌های مختلف کتابخانه فانتزی خود را دیده‌اید؟ از قسمت‌های تزیینی اضافه شده بر روی سرویس خواب اتاق کودک خود چی؟ یک بار دیگر این موارد و موارد دیگر استفاده شده در منزل خود را بررسی کنید و به خوبی نقش تاج منبت در منزل خود را احساس کنید.

قیمت تاج منبت به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

زمانی که مسئله قیمت تاج منبت مطرح می‌شود، به احتمال زیاد با یک قیمت واحد سر کار ندارید و ممکن است در مورد طراحی‌های مختلف، قیمت‌های متفاوتی به شما داده شود. البته این موضوع تنها به طرح و الگوی استفاده شده در آن‌ها بستگی ندارد و فاکتورهای مختلفی بر آن مؤثر هستند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

  • چوب استفاده شده در تاج: معمولاً چوب‌هایی مانند چوب گردو و چوب آگرا از قیمت بالاتری برخوردار هستند؛
  • الگوهای سفارشی: اگرچه شرکت‌های تولید کننده منبت آماده از قبل محصولات خود را آماده می‌کنند، اما در صورتی که مشتری نیاز به یک الگوی سفارشی داشته باشند، قیمت سفارش آنها نیز بالاتر خواهد رفت.
  • پیچیدگی در طراحی با الگو: هرچه پیچیدگی طراحی یک تاج منبت افزایش یابد، شرکت‌های تولید کننده مجبور هستند که زمان بیشتری به تولید آنها اختصاص دهند و به همین دلیل قیمت آنها بیشتر است؛
  • استفاده از لوازم تزیینی: ممکن است برخی شرکت‌ها برای محصولات خود از لوازم تزیینی استفاده کنند که در سرویس‌های مبلمان سلطنتی و در دکوراسیون‌های فانتزی بیشتر کاربرد دارد. به همین دلیل قیمت این منبت‌ها نیز افزایش می‌یابد.

تاج‌های منبت کاری شده به چه صورت آماده می‌شوند؟

آماده سازی تاج منبت کاری شده از یک الگو و روند ثابت انجام می‌شود و تقریباً به همان سبکی که در مورد سرویس مبلمان رفتار می‌شود، در این مورد نیز انجام می‌شود. زمانی که قصد منبت کاری بر روی یک نمونه کار خاص داشته باشیم، ابتدا اندازه‌های نمونه مورد نظر آماده می‌شود و سپس طراحی الگوی پیشنهادی توسط نرم افزارهای طراحی صورت می‌گیرد.

در این مرحله الگوی پیشنهادی به نرم افزار کنترل داده شده و اپراتور دستگاه را برای برش آماده می‌کند. در نهایت با روشن شدن دستگاه، ابزار برشی تحت کنترل نرم افزار کنترل حرکت کرده و بخش‌های مختلف نمونه کار را برش می‌دهد. اگرچه روند کلی کار در مورد دستگاه منبت کاری بدین شکل است، اما تفاوت اصلی در مورد آماده‌سازی تاج منبت کاری شده به الگوهای تکراری در آنها برمی‌گردد.

با توجه به اینکه تولید این شرکت‌ها بر روی یک قطعه معطوف می‌شود و در طول روز تکرار زیادی از آن صورت می‌گیرد، عملاً نیازی به تغییر الگوی منبت کاری نیست و دستگاه می‌تواند کار خود را به صورت مداوم و ۲۴ ساعته انجام دهد. به همین دلیل دستگاه‌های منبت کاری به عنوان بخش اصلی خط تولید منبت آماده به کار گرفته می‌شود.

فروش تاج منبت آماده

فروش تاج منبت آماده ممکن است توسط شرکت‌ها و کارگاه‌های مختلفی صورت گیرد و محدودیتی در مورد این کار وجود ندارد. البته پیدا کردن خریدار برای چنین قطعاتی چندان سخت نیست و نجاری‌های معمولی نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند.

اصلی‌ترین کار مربوط به آماده سازی منبت آماده در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید آنها صورت می‌گیرد و فروش آنها چندان مشکلی ندارد. البته نجاری‌ها و کارگاه‌هایی که توانایی نصب آنها را داشته باشند، می‌توانند به کمک این قطعات، سرعت تولید خود را افزایش دهند و به راحتی به نیاز مشتریان خود پاسخ دهند.

 

کلمه کلیدی : تاج منبت

درباره نویسنده

تیــم طراحــی و توسعـــه گوگـــــــــل